Mecz o 3.miejsce VNL: Polska – Słowenia Polski Związek Piłki ...

W meczu o brązowe medale Siatkarskiej Ligi Narodów Mężczyzn 2024 zmierzą się reprezentacje Polski i Słowenii. Polscy siatkarze w sobotę przegrali trudne"...

Polscy siatkarze w sobotę przegrali trudne spotkanie z Francją, a finalistę tegorocznego VNL wyłonił tie-break, zakończony grą na przewagi. Słoweńcy musieli zaś uznać wyższość fenomenalnych Japończyków, którzy triumfowali 3:0.

W rundzie interkontynentalnej, w starciu Polska – Słowenia, górą byli Słoweńcy, którzy wygrali w tureckiej Antalyi w trzech setach.

W ramach wprowadzenia do meczu obie drużyny ostrzelały się zagrywkami i w tym elemencie punktował najpierw Mateusz Bieniek, a chwilę później Klemen Cebulj (2:3). W kolejnych wymianach Polska i Słowenia punktowały naprzemiennie, głównie dzięki obustronnym pomyłkom na zagrywce i skutecznym lub obitym blokom (10:10). Wyrównana gra utrzymywała się przez dalszą część seta i dopiero skuteczne zatrzymanie na siatce ataku Bartosza Kurka, pozwoliło Słowenii zbudować dwupunktową przewagę – pierwszą w tym secie. Punktowy serwis Tine Urnauta dodał kolejne „oczko” do dzielącego oba zespoły dystansu, który utrzymywał się przez kolejne kilka minut (16:13, 19:16). Dopiero skuteczny atak Bartosza Kurka, a w kolejnej akcji punktowy serwis naszego atakującego pozwolił Biało-Czerwonym na zniwelowanie straty (18:19). W końcówce seta na boisku pojawili się Łukasz Kaczmarek i Grzegorz Łomacz oraz Kamil Semeniuk, ale Słoweńcy w dalszym ciągu skrupulatnie gromadzili punkty (23:21). W kolejnych wymianach Polacy zmusili rywali do błędów – najpierw w obronie nie poradził sobie Tine Urnaut, a następnie po zachwycającej współpracy Tomasza Fornala i Kamila Semeniuka, Gregorowi Ropertowi odgwizdano podwójne odbicie (23:23). W tym momencie stało się jasne, że ostatecznego zwycięzcę wyłoni gra na przewagi. W dwóch ostatnich akcjach seta najpierw Klemen Cebulj został zatrzymany przez polski potrójny blok, a potem z pojedynczym blokiem Wilfredo Leona zderzył się Tonček Štern.

Drugi set otworzyły błędy Słoweńców i skuteczny blok Marcina Janusza na Klemenie Cebuljim (4:1). Choć rywale próbowali odrobić stratę, to presja w polu serwisowym narzucona im przez naszych kadrowiczów, znacząco utrudniała im to zadanie. Cierpliwość opłaciła się i w pewnym momencie, z bezpiecznej przewagi pozostał tylko jeden punkt (9:8). Wtedy jednak Tomasz Fornal najpierw popisał się skutecznym atakiem, a potem atomową zagrywką rozerwał linię obrony Słoweńców, którzy mimo, że przebili piłkę na drugą stronę siatki, to nie poradzili sobie z atakiem Wilfredo Leona. Kubańczyk z polskim paszportem szalał tymczasem w ataku, powiększając przewagę reprezentacji Polski (14:11). Trwająca w impasie Słowenia, nie była w stanie znaleźć sposobu na grę Polaków, a dodatkowo sama dostarczała gospodarzom punkty, poprzez swoje nie wymuszone błędy (12:17). Granicę dwudziestego punktu podopieczni Nikoli Grbicia osiągnęli za sprawą lotnego bloku Łukasza Kaczmarka, a punktowy serwis Jakuba Kochanowskiego obudował wielopunktową przewagę nad rywalem (21:13). Miniserię punktową gości natychmiast zakłócił trener reprezentacji Polski, który błyskawicznie zakończył rozproszenie, jakie wkradło się w szeregi Biało-Czerwonych. Set, wynikiem 25:16, atakiem ze środka zamknął Mateusz Bieniek.

Słowenia – Polska 0:2 (24:26, 16:25)

Słowenia: Tonček Štern, Alen Pajenk, Jan Kozamernik, Gregor Ropret, Tine Urnaut, Klemen Čebulj, Jani Kovačič (L). Trener: Gheorghe Cretu

Polska: Bartosz Kurek, Wilfredo Leon, Jakub Kochanowski, Marcin Janusz, Mateusz Bieniek, Tomasz Fornal, Paweł Zatorski (L). Trener: Nikola Grbić

Statystyki meczowe Polska – Słowenia dostępne TUTAJ.